Studenci WPiA UKSW uczestniczyli w międzynarodowym konkursie VIS Moot Court

W dniach 28 marca – 2 kwietnia 2015 roku studenci WPIA reprezentowali Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego podczas 22 edycji konkursu VIS International Commercial Arbitration Moot Court. (GALERIA)
Konkurs VIS Moot Court jest największym i najbardziej prestiżowym konkursem poświęconym problematyce międzynarodowego arbitrażu handlowego. VIS Moot Court organizowany od 1993 roku w stolicy Austrii - Wiedniu,  corocznie przyciąga tysiące studentów, z około 300 uniwersytetów z całego świata, a także praktyków i teoretyków zainteresowanych dziedziną prawa handlowego, prawa międzynarodowego oraz arbitrażu.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap polega na sporządzeniu dwóch pism procesowych w oparciu o wielowątkowy kazus. Każde pismo konkursowe przygotowywane jest w języku angielskim, liczy kilkadziesiąt strona a ponadto zredagowane jest w profesjonalny, sformalizowany sposób. Drugi etap to uczestnictwo w symulacjach rozpraw arbitrażowych, w których studenci występują jako pełnomocnicy procesowi.

Zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego etapu uczestnicy konkursu musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu międzynarodowego prawa handlowego, arbitrażu, jak i znajomością języka angielskiego.

W tym roku w konkursie uczestniczyli -  Anna Ptaszek, Weronika Sawik, Katarzyna Bączek, Patrycja Kapa, Jan Olejnik, Marta Żukowska, Renata Winiarska oraz Adam Marszałek. Przygotowania drużyny wspierali ponadto trenerzy – Agnieszka Różalska-Kucal, Dawid Małkiewicz oraz Michał Makarewicz.

Drużyna składa ponadto serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, bez których wyjazd okazałby się niemożliwy. Wsparcie finansowe zostało udzielone drużynie przede wszystkim dzięki pomocy dziekana WPIA prof. dr hab. Marka Michalskiego, a także rektora UKSW ks. prof. dr hab. Stanisława Dziekońskiego oraz Sądu Arbitrażowy przy Konfederacji Lewiatan. Pomoc merytoryczna – niezbędna przy tak dużym przedsięwzięciu – została zapewniona dzięki dr Beacie Gessel Kalinowskiej vel Kalisz, przy olbrzymim wsparciu prawników z kancelarii GESSEL, a także pracowników naukowych WPIA UKSW.

W imieniu Koła Naukowego Arbitrażu i Mediacji „Consensus” zachęcamy studentów WPIA do uczestniczenia w kolejnych konkursach poświęconych problematyce międzynarodowego arbitrażu. Na początku maja 2015 roku odbędzie się spotkanie informacyjne, co do uczestnictwa w tegorocznym konkursie dotyczącym arbitrażu inwestycyjnego – FDI Moot Court. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do funpage’a koła naukowego „Consensus”.