Wykład gościnny A Hundred Years of U.S.-Polish Relations

Prof. Neal Pease, kierownik Katedry Historii Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee oraz redaktor naczelny „The Polish Review”, w dniu 9 listopada 2017 r., w budynku Auditorium Maximum wygłosił wykład zatytułowany: A Hundred Years of U.S.-Polish Relations. Organizatorem wydarzenia była Katedra Regionalnych Studiów Strategicznych WPiA wraz z Ambasadą USA w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Alumni.

Prof. Pease jest autorem książki: Rome’s Most Faithful Daughter. The Catholic Church and Independent Poland, 1914-1939 (Ohio University Press, 2009), opartej na szerokiej bazie źródłowej. W swoim wykładzie skupił się na analizie trwałości stosunków polsko-amerykańskich od czasów odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności – do sali trzeba było dostawiać krzesła.