Dr hab. Marcin Wielec, prof. ucz. został wybrany na nowego Wiceprezesa Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Prawa Porównawczego na corocznym Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się 10 maja 2024 r.
Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Prawa Porównawczego zostało założone w 2021 roku. Do celów Stowarzyszenia należy m.in.: prowadzenie badań prawnoporównawczych i przygotowywanie opracowań z zakresu prawa prywatnego, prawa publicznego, prawa UE i prawa międzynarodowego, koncentrujących się na regionie Europy Środkowej, dostarczanie sugestii i opinii dla społeczności naukowej, organizacji międzynarodowych i organów państwowych krajów regionu Europy Środkowej (zwłaszcza dla ustawodawców i organów ścigania), w szczególności w odniesieniu do wspierania i rozwoju krajowego i zagranicznego stosowania niektórych instytucji prawnych.
Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w konferencjach naukowych i branżowych oraz innych wydarzeniach, w szczególności w celu prezentacji orzecznictwa typowego dla regionu Europy Środkowej. Stowarzyszenie organizuje również konferencje naukowe i inne wydarzenia branżowe. Członkowie Stowarzyszenia regularnie prowadzą badania naukowe i udostępniają ich wyniki w formie naukowej. Stowarzyszenie zachęca również innych do prowadzenia działalności naukowej. Stowarzyszenie może prowadzić czasopismo naukowe i uczestniczyć w innych działaniach wydawniczych. Stowarzyszenie prowadzi wszystkie te działania na poziomie międzynarodowym.
Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Praw Porównawczego tworzą następujące podmioty:
- Hungarian Association for Comparative Law (Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület);
- Association for the Advecement of Comparative Law Researches in Serbia;
- Romanian Association for Comparative Law (Asociaţia Română de Drept Comparat);
- Scientific Association for Comparative Law, Poland (Towarzystwo Naukowe Komparatystyki Prawniczej).