Przejdź do treści

Konferencja naukowa „Specyfika i różnorodność dowodów w nauce prawa i praktyce sądowej”

W imieniu Komitetu Organizacyjnego serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pt. „Specyfika i różnorodność dowodów w nauce prawa i praktyce sądowej”, która odbędzie się w dniu 20 maja 2024 r., w formie stacjonarnej, na terenie kampusu UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3, bud. 23, aula nr 201, w godz. 9.30-15.30. W trakcie konferencji zaplanowano dwie przerwy kawowe i jedną lunchową. Podczas przerw kawowych, organizatorzy konferencji zapewniają poczęstunek dla jej uczestników.

Przewidywane są certyfikaty za bierne uczestnictwo!

Agenda dostępna pod linkiem

Link do wydarzenia na Facebook’u

Celem konferencji jest dyskusja nad problemami związanymi z wykorzystaniem nowych możliwości dowodzenia po to, aby wypracować w tym zakresie jak najbardziej uzasadnione prawnie, etycznie i „technicznie” stanowiska na temat specyfiki i różnorodności „dowodów” w nauce prawa i praktyce sądowej.
Podczas konferencji wystąpią znane ikony polskiej kryminalistyki, w tym m.in.:
– prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski,
– prof. dr hab. Violetta Kwiatkowska-Wójcikiewicz,
– prof. dr hab. Józef Wójcikiewicz
– prof. dr hab. Arkadiusz Lach,
– prof. dr hab. Witold Srokosz.

Wśród prelegentów nie zabrakło również przedstawicieli UKSW w osobie prof. dr hab. Marii Szczepaniec oraz prof. dr hab. Artura Kotowskiego.

Tematyka konferencji dotyczyć będzie współczesnego statusu dowodów w nauce prawa i praktyce sądowej. Jest to temat niezwykle aktualny, albowiem wraz z rozwojem nauki, a przede wszystkim nauk technicznych, radyklanie zwiększyła się możliwość wykorzystania nowych źródeł dowodowych. Chodzi m.in. o coraz bardziej zaawansowane badania genetyczne (pozwalające rozwikłać sprawy z tzw. Archiwum X lub „trałować” olbrzymie bazy genotypowe w celu odszukania konkretnej osoby), modele oparte na sztucznej inteligencji, artefakty cyfrowe uzyskiwane z cyberprzestrzeni, modele tworzone na podstawie zbiorów „big data” oraz techniki 3D (np. rekonstrukcje wypadków drogowych) czy też informacje uzyskane w wyniki masowego przechwytywania danych (sprawy komunikatorów EnchroChat i ANOM). Powoduje to, że prokurator lub sąd ma o wiele większe, aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu, możliwości dowodowe w ustalaniu stanu faktycznego sprawy, ale z drugiej strony rodzi to wiele „niebezpieczeństw procesowych”. Dotyczą one np. zjawiska „dyktatu biegłego”, gdy ze względu na skomplikowany charakter sporządzonej przez niego opinii, organ procesowy faktycznie nie jest w stanie skontrolować jej rzetelności i w konsekwencji orzeka bazując wyłącznie na zaufaniu do eksperta. Dochodzą do tego wątpliwości etyczne, jak daleko można sięgać w DNA człowieka dla celów procesowych, czy też praktyczne trudności z rozróżnieniem lub konkretne działania wymagają zaangażowania „tylko” specjalisty, a może już osoby posiadającej „wiadomości specjalne”, a więc biegłego (dotyczy to np. analizy kryminalnej transferów kryptowalutowych). Poruszone kwestie dotyczą zarówno świata nauki, który powinien ocenić problemy związane z „nowymi dowodami” oraz dążyć do ich rozwiązania, jak również prawników „praktyków”, którzy w swojej pracy wykorzystują ww. źródła dowodowe.
Opłaty:
1. Pracownicy, doktoranci i studenci UKSW – UDZIAŁ BEZPŁATNY;
2. Studenci innych uczelni – 50 zł;
3. Pozostałe osoby – 100 zł.

Opłaty należy dokonać na następujący nr rachunku bankowego:

81 1090 1014 0000 0001 2229 7627

Santander Bank Polska S.A.

W tytule przelewu należy wpisać: „Specyfika i różnorodność dowodów w nauce prawa i praktyce sądowej”, a także imię i nazwisko uczestnika konferencji.

Termin na dokonanie opłaty: 17 maja 2024 r.

Serdecznie zapraszamy do licznego przybycia!

13 maja 2024