Prodziekan WPiA UKSw prof. ucz. dr hab. Marcin Wielec wziął udział w Sztokholmskim Sympozjum Kryminologicznym, gdzie mówili o kryminologicznych aspektach migracji w Polsce oraz sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości. The Stockholm Criminology Symposium jest jedną z największych tego typu konferencji naukowych na świecie, podczas której Królowa Szwecji wręcza „kryminologicznego nobla”.
W trakcie konferencji prof. Marcin Wielec wygłosił referat na temat wpływu migracji na skalę przestępczości w Polsce. Mówił on, że przestępczość jest wyzwaniem dla społeczeństwa, a skuteczne zapobieganie wymaga zrozumienia różnorodności przestępstw i różnych motywacji sprawców. Dlatego też badania nad przestępczością cudzoziemców są szczególnie ważne w kontekście rosnącej migracji ze wschodniej granicy Polski. – Znajomość tego tematu może pomóc w opracowaniu odpowiednich strategii zarządzania migracją oraz skutecznych środków zapobiegawczych i integracyjnych. Ważne jest kontynuowanie badań nad przestępczością cudzoziemców, aby lepiej zrozumieć jej przyczyny i skutki, a także by mieć możliwość opracowania skutecznej metody jej zwalczania i ograniczania – podkreślił prof. Marcin Wielec.
Sztokholmskie Sympozjum Kryminologiczne (The Stockholm Criminology Symposium) jest corocznym wydarzeniem naukowym, w którym bierze udział ok. 500 uczestników z blisko 40 krajów. Sympozjum, które po raz pierwszy odbyło się w 2006 roku, jest organizowane przez Szwedzką Krajową Radę ds. Zapobiegania Przestępczości, która jest agencją podległą Ministerstwu Sprawiedliwości Szwecji.
Głównym celem sympozjum jest stworzenie platformy wymiany myśli, w którym międzynarodowe środowisko prawników, kryminologów, decydentów i praktyków może zapoznać się z najnowszymi wynikami badań naukowych mających znaczenie dla polityki kryminalnej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było zaufanie do wymiaru sprawiedliwości w walce z przestępczością oraz przestępczość małoletnich. W programie znalazły się m. in. się wykłady na temat dzieci i młodzieży w grupach przestępczych, strzelaniny w środowiskach przestępczych, a także temat zaufania do policji.
W trakcie konferencji Królowa Szwecji wręczyła Sztokholmską Nagrodę Kryminologiczna, która jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w badaniach kryminologicznych lub za praktyczne zastosowanie wyników badań w zakresie zwalczania przestępczości i promocji praw człowieka. „Kryminologiczny nobel” w 2024 r. podzielą między siebie dwaj badacze z USA, Gary LaFree z Uniwersytetu Maryland i Tom Tyler z Uniwersytetu Yale. Zostali nagrodzeni za badania nad tym, jak poziom zaufania do wymiaru sprawiedliwości i służb publicznych, wpływa na przestępczość w społeczeństwie.