Przejdź do treści

Przedstawiciele Katedry Postępowania Karnego na konferencji w Budapeszcie

Kierownik Katedry Postępowania Katedry dr hab. Marcin Wielec, prof. UKSW oraz dr Bartłomiej Oręziak w dniach 21-22 listopada 2024 r. w Budapeszcie reprezentowali Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Equality in an Ever-Integrating Europe in General Terms”.

Na konferencji zaprezentowano publikacje przygotowane przez pięć grup badawczych, które funkcjonowały w ramach projektu Central European Professors Network koordynowanego przez Central European Academy. Publikacje dotyczą istotnych kwestii związanych z prezydencją w Unii Europejskiej z perspektywy uniwersytetów Europy Środkowej oraz środowisk akademickich.

Istotną częścią wydarzenia były prezentacje dotyczące zagadnień związanych z równością. Przykładowo, poruszono kwestie sztucznej inteligencji oraz efektywności współpracy sądowej w sprawach cywilnych. Prof. Marcin Wielec wygłosił referat zatytułowany “Scope and trends of EU judicial cooperation in criminal matters”. Z kolei dr Bartłomiej Oręziak przedstawił prezentację „Regulation of ai in EU law and principle of equality”.

Prof. Marcin Wielec jest kierownikiem, a dr Bartłomiej Oręziak członkiem grupy badawczej „Equality in an Ever-Integrating Europe”. Celem grupy badawczej jest zbadanie, czy możliwe jest zapewnienie bliższej (bardziej zintegrowanej) współpracy europejskiej między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, z poszanowaniem zasady ich równości. Preambuła Traktatu o Unii Europejskiej mówi o woli państw członkowskich kontynuowania procesu budowy coraz ściślejszej unii między narodami Europy. Dąży się do stworzenia Unii, w której decyzje podejmowane są jak najbliżej obywateli, zgodnie z zasadą subsydiarności. Ponadto wskazuje się na cel pogłębiania solidarności między narodami, przy jednoczesnym poszanowaniu ich historii, kultury i tradycji. Ale co to oznacza w praktyce? Nie ulega wątpliwości, że wszystkie państwa członkowskie są zainteresowane wzajemną współpracą w ramach Unii Europejskiej. Mogą jednak pojawić się dyskusje na temat tego, w jaki sposób powinna być zapewniana ta współpraca (metoda międzyrządowa vs. metoda ponadnarodowa) oraz w jakich obszarach. Mogą również wystąpić wątpliwości co do adekwatności obecnej struktury operacyjnej Unii Europejskiej. Kwestia właściwej równowagi między demokratycznym funkcjonowaniem Unii Europejskiej, równością państw członkowskich a skutecznym podejmowaniem decyzji w organach administracyjnych Unii staje się niezwykle istotna.

Galeria


28 listopada 2024