Seminarium Ekspertów Stosowanie Unijnych Aktów Prawa Międzynarodowego Prywatnego w Polsce – sprawozdanie

W dniu 17 kwietnia 2015 r. na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się Seminarium Ekspertów nt. Stosowania Unijnych Aktów Prawa Międzynarodowego Prywatnego w Polsce. Spotkanie zorganizowane zostało przez Katedrę Prawa Międzynarodowego i Europejskiego oraz Zakład Prawa Cywilnego i Prawa Międzynarodowego Prywatnego UWr, w ramach grantu Komisji Europejskiej nt. ?Cross-Border Litigation in Europe: Private International Law Legislative Framework, National Courts and the Court of Justice of the European Union?. Celem seminarium była analiza praktycznych aspektów związanych z obowiązywaniem w Polsce aktów prawa Unii Europejskiej, zawierających normy kolizyjne z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego (ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień jurysdykcji krajowej oraz uznawania i wykonywania orzeczeń) oraz prawa prywatnego międzynarodowego (w tym: międzynarodowego prawa spadkowego, odpowiedzialności rodzicielskiej, roszczeń alimentacyjnych, zobowiązań umownych oraz pozaumownych).

W obradach, w charakterze ekspertów, wzięli udział pracownicy Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego UKSW – Kierownik Katedry: Pani Prof. dr hab. Jadwiga Pazdan oraz dr Łukasz Żarnowiec.

Seminarium podzielone zostało na trzy bloki, w ramach których swoje referaty wygłosili: prof. UAM dr hab. Paweł Grzegorczyk, dr Anna Juryk, dr Piotr Mostowik, prof. UKSW dr hab. Jadwiga Pazdan, prof. dr hab. Maksymilian Pazdan, prof. UŚ dr hab. Maciej Szpunar, prof. dr hab. Karol Weitz oraz prof. UŚ dr hab. Maria de Abgaro Zachariasiewicz.

W wystąpieniu Pani Profesor Jadwigi Pazdan poddane zostały analizie oraz krytycznej ocenie, problemy związane ze stosowaniem przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 864/2007 o prawie właściwym dla zobowiązań pozaumownych (rozporządzenie Rzym II), wyłaniające się na tle dotychczasowego orzecznictwa polskich sądów.

Podsumowanie obrad stanowiła dyskusja z udziałem wszystkich uczestników Seminarium.

Zasygnalizowane przez ekspertów zagadnienia mają w intencji organizatorów stanowić punkt wyjścia do dalszych pogłębionych badań, z których wnioski przedstawione zostaną podczas kolejnego panelu eksperckiego, planowanego na rok 2016 oraz w publikacji składającej się z artykułów uczestników projektu.

15 grudnia 2022