IV Ogólnopolska Konferencja Leki biologiczne – aspekty prawne

2 grudnia 2019 roku w Auli Schumana Auditorium Maximum Uniwerstytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Leki biologiczne – aspekty prawne organizowana przez naszą Katedrę. Spotkanie zgromadziło liczne grono uczestników: przedstawicieli środkowiska akademickiego, przemysłu farmaceutycznego oraz po raz pierwszy studentów pierwszego roku kierunku lekarskiego Wydziału Medycznego UKSW. Tematem przewodnim konferencji była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie Jakie działania systemowe należy podjąć aby zwiększyć dostęp do leczenia biologicznego w Polsce? Pomimo podejmowanych dyskusji i apeli, dostęp do leczenia biologicznego w Polsce wciąż nie jest satysfakcjonujący. Podczas spotkania prowadzono naukowe dyskusje w ramach pięciu paneli: Pacjent w centrum leczenia biologicznego, Nowe technologie w służbie terapii biologicznych, Leczenie biologiczne – perspektywy, szanse, bezpieczeństwo, ograniczenia, Rynek leków biologicznych w Polsce – potencjał, sukcesy, plany. Jakiego rodzaju działania należy podjąć aby zwiększyć dostęp do leczenia biologicznego w Polsce?, Nowe prawo zamówień publicznych. W trakcie konferencji prasowej, towarzyszącej IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, przedstawiciele kluczowych organizacji branżowych przemysłu farmaceutycznego – Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”, Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) podpisali przełomowe porozumienie na rzecz poszerzenia dostępności do leczenia biologicznego w Polsce. Konferencja odbyła się w wyniku realizacji projektu badawczego nr 2017/25/N/HS5/01505 finansowego ze środków Narodowego Centrum Nauki, a realizowanego przez dr Zbigniewa Więckowskiego.

15 grudnia 2022