Prawne aspekty nowych technologii -sukcesy badawcze i organizacyjne

Z dumą informujemy, o kolejnych sukcesach dr hab. Marka Świerczyńskiego, prof. ucz. w zakresie prac badawczych dotyczących prawnych aspektów nowych technologii. Dorobek Pana Profesora jest imponujący. Profesor M. Świerczyński jest założycielem zespołu badawczego w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz w ramach Wirtualnej Katedry Prawa i Etyki zajmujący się poszerzaniem kompetencji cyfrowych w zakresie prawa sztucznej inteligencji. Dla Rady Europy opracował w 2021 r. wytyczne dla 47 państw członkowskich (oraz sędziów) obejmujące m.in. wykorzystanie inteligentnych algorytmów w postępowaniach sądowych (komitety CDCJ oraz CEPEJ Rady Europy) oraz poszerzające ogólne kompetencje cyfrowe prawników (rozprawy zdalne, dowody elektroniczne, ODR). Każdego roku szkoli sędziów europejskich z wykorzystania technologii cyfrowych w ramach instytutu CEELI z siedzibą w Pradze. W 2021 r. opublikował 3 monografie mające na celu edukację prawników w obszarze aktualnej problematyki sztucznej inteligencji (aspekty międzynarodowe – wydawnictwo Difin, prawno – techniczne w wydawnictwie Wolters Kluwer oraz monografia w języku angielskim w wydawnictwie UKSW). Organizował w 2021 r. konferencje i spotkania dotyczące aspektów prawnych ekosystemu zaufania dla sztucznej inteligencji we współudziale innych instytutów badawczych, w tym Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

15 grudnia 2022