Przejdź do treści

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Samorząd terytorialny w Polsce – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”?

Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego UKSW wraz z Fundacją Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Samorząd terytorialny w Polsce – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.

Konferencja odbędzie się 14 kwietnia 2023 roku na Kampusie Uniwersyteckim UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 (sala 201, bud. 23).


CZEGO DOTYCZY WYDARZENIE?

Wydarzenie poświęcone będzie szeroko pojętej tematyce samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy konstytucyjnej.
Samorząd terytorialny jest głęboko osadzoną w społeczeństwie obywatelskim instytucją, która stanowi trwały element zdecentralizowanej administracji publicznej. Podstawy jego kształtu określone zostały w poświęconym mu rozdziale VII Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku.

Ustawa zasadnicza pozostawia jednak ustawodawcy zwykłemu uregulowanie większości kwestii związanych z jego funkcjonowaniem, co sprawia, że samorząd nie jest w żadnym razie strukturą statyczną. Znajduje się on w stanie permanentnego rozwoju, na co wskazują chociażby m.in. dokonane w 1998 roku reformy, polegające na zmianie jego struktury i wprowadzeniu trójstopniowości samorządu terytorialnego, a także zmiany ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym i ustawy o samorządzie województwa w 2001 czy 2018 roku.

Biorąc pod uwagę doniosłość i aktualność poruszanej problematyki oraz wciąż wyraźnie niedoceniany wymiar prawnokonstytucyjny rozważań poświęconych samorządowi terytorialnemu organizatorzy pragną uczynić to wydarzenie forum wymiany myśli, doświadczeń, uwag i spostrzeżeń dotyczących historii, obecnie obowiązujących regulacji, funkcjonowania i przyszłości, jak stoi przez samorządem terytorialnym w Polsce.


PROPONOWANE OBSZARY TEMATYCZNE:

– geneza powstania samorządu terytorialnego w Polce; rys historyczny jego rozwoju i procesu kształtowania się aż do obecnego kształtu;
– problematyka związana z obecnie obowiązującymi regulacjami prawnymi dotyczącymi samorządu terytorialnego: struktura samorządu terytorialnego, zakres zadań i kompetencji, finansowanie samorządu terytorialnego, a także analiza praktyki ich funkcjonowania w ponad 30 letniej historii samorządu terytorialnego w Polsce, postulaty de lege lata;
– przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce, najważniejsze problemy i związane z nimi pożądane kierunki zmian, postulaty de lege ferenda.


KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

Serdecznie zapraszamy, zarówno do czynnego jak i biernego uczestnictwa, studentów, doktorantów, badaczy i wszystkie inne osoby, które są zainteresowane tematyką samorządu terytorialnego.


JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Aby wziąć czynny udział w konferencji należy:
– wypełnić formularz zgłoszeniowy do dnia 26 marca 2023 roku:
https://forms.gle/gRKiUcnocphVCCni8
– zamieścić w formularzu zgłoszeniowym abstrakt proponowanego wystąpienia, który będzie zawierał maksymalnie 2500 znaków (wraz ze spacjami) i będzie odpowiadał tematyce wydarzenia. Abstrakt należy zamieścić bez przypisów – na końcu należy dodać zbiorczą bibliografię wykorzystanych pozycji literatury, a także aktów prawnych, stron internetowych itp.
Zgłoszenia niespełniające wymogów będą odrzucane. Organizatorzy zastrzegają sobie prawa do wyboru najlepszych prac.

Informację w sprawie zakwalifikowania otrzymają Państwo drogą mailową w terminie 7 dni od dnia zakończenia rejestracji.

Aby wziąć bierny udział w wydarzeniu należy jedynie wypełnić formularz zgłoszeniowy (bez zamieszczania w nim abstraktu) do dnia 01 kwietnia 2023 roku.


POZOSTAŁE INFORMACJE:

Szczegółowy harmonogram konferencji zostanie przedstawiony Państwu po zakończeniu naboru abstraktów i ogłoszeniu osób zakwalifikowanych do czynnego udziału w wydarzeniu.
Zarówno czynny, jak i bierny udział w konferencji jest wolny od opłat.
Wszyscy uczestnicy, zarówno bierni jak i czynni, otrzymają certyfikat poświadczający udział w wydarzeniu.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt drogą mailową na adres: uksw.knpk@gmail.com
Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu!


Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/2FAP9Qidv


21 lutego 2023