Przejdź do treści

Prodziekan WPIA UKSW prof. Marcin Wielec ekspertem Rady Europy

Prodziekan WPIA UKSW prof. Marcin Wielec został ekspertem Rady Europy do spraw wspierania przejrzystości orzeczeń sądowych oraz wdrażania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w ramach projektu „Foster Transparency of Judicial Decisions and Enhancing the National Implementation of the ECHR” (TJENI).

W siedzibie Rady Europy zorganizowano okrągły stół na temat publikacji i rozpowszechniania orzecznictwa i materiałów: wspieranie spójności orzecznictwa. Podczas spotkania, które odbyło się 1-2 czerwca w ramach projektu TJENI, Polską delegację reprezentował prof. Marcin Wielec oraz ekspert ds. nowych technologii dr inż. Tomasz Kisielewicz.

Kierownik Katedry Postępowania Karnego prof. Marcin Wielec brał udział w panelu dyskusyjnym nt. krajowych baz danych orzecznictwa oraz spójności orzecznictwa. Po swoim wystąpieniu został zakwalifikowany jako ekspert Rady Europy w projekcie „Foster Transparency of Judicial Decisions and Enhancing the National Implementation of the ECHR”.

Okrągły stół w Radzie Europy zgromadził różnych uczestników, w tym ekspertów, przedstawicieli rządów oraz sądownictwa. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i różnych inicjatyw w zakresie tworzenia krajowych i transgranicznych baz orzecznictwa. Na podstawie licznych przykładów z różnych jurysdykcji, środki cyfrowe mogą służyć promowaniu spójności orzecznictwa, a co za tym idzie wzmocnić zaufanie obywateli do sądownictwa i systemu prawnego.

Projekt Foster Transparency of Judicial Decisions and Enhancing the National Implementation of the ECHR” (TJENI) jest realizowany przez Radę Europy. Jego celem jest zaproponowanie metodologicznych i technologicznych rozwiązań służących anonimizacji wyroków w celu ich publikacji i kategoryzacji.

Dostęp do wymiaru sprawiedliwości jest prawem człowieka zapisanym w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zapewnienie internetowego dostępu do orzeczeń zwiększa przejrzystość systemów wymiaru sprawiedliwości i buduje zaufanie społeczne oraz przyczynia się do spójności orzecznictwa. Publikacja orzeczeń sądowych w Internecie wymaga wyważenia różnych interesów (prawa do ochrony danych osobowych i prawa do upubliczniania orzeczeń sądowych w celu zapewnienia przejrzystości wymiaru sprawiedliwości).

03 lipca 2023