Trzecie sympozjum Bartoszewski Promemoria: Formy solidarności wobec współczesnych kryzysów

Sympozjum odbędzie się 16 października 2023 r. na Uniwersytecie Viadrina.

Sympozjum odbywa się w języku polskim i niemieckim (tłumaczenie symultaniczne)

Tematem sympozjum będą współczesne formy solidarności w obliczu aktualnych kryzysów, w tym między innymi wojny w Ukrainie. Szczególny nacisk zostanie położony na różnorodne formy solidarności z ofiarami kryzysów, przemocy oraz konfliktów zbrojnych. W wykładzie otwierającym prof. Ruth Leiserowitz przedstawi uczestnikom siłę oraz potencjał społeczeństwa obywatelskiego w sytuacjach kryzysowych oraz w trudnych warunkach społecznych, zarówno w niedawnej historii, jak i we współczesności, skupiając się na przypadkach Polski, Niemiec i Ukrainy.

Podczas kolejnych sesji omówione zostaną różne formy solidarności na trzech poziomach: 1. na poziomie społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych, 2. na poziomie państwa (np. dostęp do usług socjalnych) i 3. na poziomie międzynarodowym/europejskim. Na koniec przedstawiona zostanie perspektywa przyszłościowa, uwzględniająca rozwój technologiczny.

Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali znani referenci i referentki z Niemiec, Polski i Ukrainy, jak i reprezentantki i reprezentanci organizacji pozarządowych i europejskich.

Sympozjum odbywa się we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Wydział Prawa i Administracji), Europejskim Centrum Ekumenicznym, Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce, Viadrina Center B/Orders in Motion jak i Muzeum Pana Tadeusza Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Szczegółowy program wydarzenia:

Plakaty wydarzenia