Kwerenda badawcza dr. Wojciecha Kwiatkowskiego

W dniach 17-28 września pracownik naszego Wydziału dr Wojciech Kwiatkowski odbył kwerendę badawczą na uniwersytetach w Kioto oraz Tokio. Jej celem było zaznajomienie się z japońskimi regulacjami dotyczącymi warstwowej własności nieruchomości, a także specyfiką takich instytucji jak Floor-Area Ratio (Yoseki ritsu) czy Building Coverage Ratio (Kenpei ritsu). Działania w tym zakresie są kontynuacją badań, jakie dr Kwiatkowski prowadzi w zakresie obowiązujących w państwach obcych regulacji dotyczących warstwowej własności nieruchomości. Dzięki tej instytucji konkretne warstwy przestrzeni nad bądź pod nieruchomością mogą stanowić samodzielny przedmiot obrotu gospodarczego. Pierwszym efektem badań dr Kwiatkowskiego jest książka pt. „Transfer niewykorzystanego potencjału zabudowy w prawie amerykańskim. Geneza i praktyka„, która to wydana została w 2023 nakładem Wydawnictwa UKSW.

05 października 2023