Przejdź do treści
Pełnomocnik ds. praktyk studenckich na kierunku Prawo niestacjonarne
Dr Marcin Rau

e-mail: m.rau@uksw.edu.pl
informacje o dyżurze dostępne na stronie WPiA UKSW lub w USOS


Jak zaliczyć obowiązkowe praktyki studenckie? Instrukcja krok po kroku dla IV i V roku prawa niestacjonarnego w oparciu o nowe zasady 2023/2024

Drogie studentki i drodzy studenci IV i V roku prawa niestacjonarnego,

jako że koniec semestru i koniec roku akademickiego mogą zjawić się nagle i nieoczekiwanie, a my-prawnicy lubimy załatwiać wszystko na ostatnią chwilę, to nie od rzeczy będzie już teraz przypomnieć Państwu o obowiązku zaliczenia praktyk studenckich.

Bez wpisu w USOSie o zaliczeniu 160 godzin obowiązkowych praktyk, niemożliwe będzie podejście do obrony pracy magisterskiej, ani rozliczenie się z Dziekanatem. Dlatego w tym celu przygotowałem dla Państwa instrukcję krok po kroku, dzięki której poświęcą Państwo na to tylko tyle czasu, ile to koniecznie. 

  1. Na podst. zarządzenia Nr 1/2023 Dziekana WPiA UKSW z dnia 24 kwietnia 2023. oraz zarządzenia Nr 48/2023 Rektora UKSW z dnia 20 września 2023 r obowiązują nowe zasady zaliczania praktyk.
  2. Nowe przepisy modyfikują dotychczasowe zasady i wprowadzają duże ułatwienia dot. czasu, miejsca i sposobu odbycia praktyk.
  3. Co najważniejsze, osoby pracujące zawodowo w instytucjach związanych z kierunkiem studiów mogą otrzymać zaliczenie praktyk na podstawie wykonywanej pracy. Dotyczy to w szczególności osób zatrudnionych w instytucjach związanych z tworzeniem i stosowaniem prawa (np. w sądach, prokuraturach, kancelariach, korporacjach, działach prawnych przedsiębiorstw, służbach mundurowych, a także w organach administracji publicznej w rozumieniu art. 5 pkt 3 k.p.a.).
  4. Takie osoby muszą przygotować następujące dokumenty, które należy dostarczyć do dziekanatu:
    • Pismo przewodnie do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk, w którym zwracają się o zaliczenie czynności zawodowych na poczet praktyk
    • Zaświadczenie z działu kadr zakładu pracy poświadczające zatrudnienie
    • Opinię przełożonego o zakresie wykonywanych obowiązków pracowniczych (np. pisanie pism procesowych – tak, segregowanie poczty – nie)
    • Uzupełniony Załącznik nr 6 do pobrania na dole strony
    • Dotyczy tylko studentów IV roku: Upewniamy się, czy na USOSie w przedmiotach figuruje pozycja „Praktyki studenckie w wymiarze 1 miesiąca”. Jeśli nie, to piszemy w wordzie zwykłe podanie do mnie o wyrażenie zgody, ja tą zgodę udzielam, a Państwo zanoszą ją do Dziekanatu i odświeżają USOS.
  1. Oprócz zatrudnienia, możliwe jest zaliczenie na poczet praktyk działalności wynikającej ze stażu, wolontariatu lub prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, jeżeli miały one miejsce w instytucjach związanych z kierunkiem studiów czyli związanych z tworzeniem i stosowaniem prawa.
  2. Aktywność z pkt 4 i 5 może sięgać maksymalnie do 5 lat wstecz od dnia złożenia podania o zaliczenie jej na poczet praktyk.
  3. Osoby, które nie spełniają kryteriów z pkt 4, 5 i 6 są zobowiązane do odbycia 160h praktyk studenckich. Ta liczba godzin nie musi być odbywana w trybie ciągłym, można ją rozłożyć na kilka miesięcy, a nawet na cały rok akademicki, jeśli tylko będzie nam to odpowiadało i sprzyjało z pogodzeniem pozastudenckich obowiązków.
  4. Możliwe jest wykonywanie aktywności także w formie pracy zdalnej zgodnie z Rozdziałem 2c kodeksu pracy. Rekomenduje się ją w szczególności osobom posiadającym ograniczone możliwości w zakresie wykonywania codziennych zajęć z powodu braku niezbędnych środków transportu, osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności oraz tym, dla których obowiązek odbycia praktyk byłby równoznaczny z koniecznością ponoszenia wyjątkowo ciężkich skutków dla niego lub jego najbliższych np. studentka jest matką samotnie wychowującą małoletnie dzieci.
  5. Miejsce praktyk znajdują Państwo sami według własnego uznania i wpisują je w skierowaniu na praktyki. Lista przykładowych miejsc, z którymi UKSW już ma podpisane porozumienia o praktykach jest na stronie Biura Karier (https://bk.uksw.edu.pl/praktyki/proponowane-miejsca-praktyk/). Są to np. Sąd Okręgowy w Warszawie, Sąd Okręgowy Warszawa-Praga, Prokuratura Okręgowa w Warszawie, Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga itd.
  6. Jeśli chodzi o wymagane dokumenty, to wszystkie zamieszczam w jednym pliku pdf do pobrania. Są w nim:
    • Skierowanie na praktyki
    • Karta praktykanta
    • Sprawozdanie z praktyk
  7. Dokumentem, którego nie zamieszczam, a który należy posiadać jest ubezpieczenie NWW – wykupujemy je sami na czas trwania praktyk.
  8. Przechodzimy do najważniejszego punktu, czyli instrukcji zaliczenia praktyk. Wygląda to następująco:
    • Upewniamy się, czy na USOSie w przedmiotach figuruje pozycja „Praktyki studenckie w wymiarze 1 miesiąca”. Jeśli nie, to piszemy w wordzie zwykłe podanie do mnie o wyrażenie zgody, ja tą zgodę udzielam, a Państwo zanoszą ją do Dziekanatu i odświeżają USOS.
    • Pobieramy dokumenty pdf zamieszczone w załączniku. W Skierowaniu na praktykę wpisujemy instytucję i czas trwania praktyk, przychodzimy do mnie (lub zostawiamy w dziekanacie), abym mógł zaakceptować, podpisać i przybić pieczątkę UKSW. Może mieć miejsce sytuacja, że określona instytucja będzie wymagać porozumienia indywidualnego. Zwykle (choć nie zawsze) ma to miejsce w przypadku praktyk w Prokuraturze lub Sądzie, dlatego taki dokument również zamieszczam na dole w załączniku nr 3.
    • Kartę praktykanta wypełnia nasz przełożony podczas trwania praktyki i wymagane jest przybicie pieczątki instytucji w 2 miejscach.
    • Sprawozdanie z praktyk wypełniają Państwo sami podczas praktyk. Jeżeli w „pkt 2. Przebieg praktyki – dziennik praktyk” nie starczy miejsca, to dodajemy załącznik w postaci pliku worda z resztą tabelki.
    • Po zakończeniu praktyki przychodzą Państwo znowu do mnie (lub zostawiają dokumenty w dziekanacie), pokazują mi Państwo ww. dokumenty, ja następnie je akceptuję, przybijam pieczątkę UKSW i podpisuję, po czym wstawiam zaliczenie do USOSa, a Państwo zanoszą dokumenty do dziekanatu.
  9. Abym mógł podpisać i podstemplować skierowanie niezwłocznie, proszę zostawić je w dowolny dzień w dziekanacie lub zgłosić się do mnie na UKSW przed lub po zajęciach w każdą niedzielę zjazdową w godzinach 11:30-18:15 w bud. 21.
  10. Bardzo istotne jest, aby znaleźć miejsce do odbycia praktyk jak najszybciej (tj. do końca 2023 r.), nawet jeśli planujemy je odbyć w sierpniu przyszłego 2024 roku. Pogodzenie obowiązków pozauczelnianych z odbywaniem praktyki zwykle wymaga precyzyjnego planowania, dlatego wszyscy z Państwa proszeni się o zaplanowanie praktyki z wyprzedzeniem z 2 powodów: 1) W okresie od czerwca do października kończą się zajęcia, zjazdy i dyżury, a Dziekanat zmienia godziny pracy i zaczyna się sezon urlopowy. W tym czasie załatwienie jakichkolwiek formalności będzie znacznie utrudnione i wymagać tygodni cierpliwości. 2) Bez zaliczenia praktyk, nie można się obronić w terminie.
  11. W razie niejasności zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontaktu na dyżurze w każdy poniedziałek w godz. 19:00-20:30 w postaci video rozmowy na Teamsie.

Dr Marcin Rau

Pełnomocnik Dziekana WPiA ds. praktyk, Kierunek: Prawo niestacjonarne


Do pobrania