Pracownicy

PROF. DR HAB. ARTUR KOTOWSKI |
---|
Kierownik Katedry (p.1746) |
ORCID: 0000-0001-8284-241X E-mail: a.kotowski@uksw.edu.pl |
NOTA BIOGRAFICZNA:
Kierownik Katedry Teorii i Filozofii Prawa w Instytucie Nauk Prawnych, Wydział Prawa i Administracji UKSW. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym kilku monografii, z teorii i filozofii prawa, metodologii nauk prawnych oraz teorii procesu karnego. Praktyka prawnicza i doświadczenie zawodowe: Członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Członek Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych, Sędzia Sądu Giełdowego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, radca prawny (WA8495, zawieszone uprawnienie do wykonywania zawodu).

PROF. DR HAB. ADAM WIELOMSKI |
---|
ORCID: 0000-0001-8692-6469 E-mail: a.wielomski@uksw.edu.pl |
NOTA BIOGRAFICZNA
Profesor tytularny nauk społecznych, z wykształcenia politolog. Wykładowca na kierunku Stosunki i Prawo Międzynarodowa na Wydziale Prawa i Administracji UKSW. Autor 27 monografii naukowych i ponad 150 mniejszych publikacji z zakresu historii i współczesnej myśli politycznej, teorii państwa i polityki oraz teorii stosunków międzynarodowych. Redaktor Naczelny czasopisma naukowego „Pro Fide Rege et Lege”; Prezes Towarzystwa Naukowego Myśli Politycznej i Prawnej; Wiceprezes Fundacji Instytut Badawczy Pro Vita Bona.

DR ANETA JAKUBIAK-MIROŃCZUK |
---|
ORCID: 0000-0001-5258-9839 E-mail: a.mironczuk@uksw.edu.pl |
NOTA BIOGRAFICZNA:
Adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji UKSW, radca prawny. Autorka publikacji naukowych, w monografii z zakresu filozofii prawa, tworzenia prawa, lobbingu i rozwiązywania sporów prawnych. Zainteresowania interdyscyplinarne – zarządzanie konfliktem, negocjacje i mediacje, neurolingwinistyka, Nonviolent Communiaction, Systemic Consensing, etyczne i racjonalne podejmowanie decyzji. Wykonawca w grantach i projektach min.: NCN Harmonia 4 – „Teoria i praktyka w procesie globalizacji prawa”, „Kwalifikacja jakości w Uniwersytecie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego”, „Poprawa jakości kształcenia studentów prawa poprzez wprowadzenie elementu praktycznego” – finansowany ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG, „Przekuj wiedzę w doświadczenie” – projekt ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pełnione w przeszłości funkcje: pełnomocnik Dziekana ds. koordynacji i wdrożenia KRK, pełnomocnik ds. Jakości Kształcenia, pełnomocnik Rektora ds. Internetowej Rekrutacji Kandydatów, pełnomocnik Dziekana ds. Współpracy Naukowej. Wybrane publikacje: https://uksw.academia.edu/AnetaJakubiakMiro%C5%84czuk

DR PIOTR BURCZANIUK |
---|
ORCID: 0000-0002-6685-8769 E-mail: p.burczaniuk@uksw.edu.pl |
NOTA BIOGRAFICZNA:
Adiunkt Katedry Teorii i Filozofii Prawa w Instytucie Nauk Prawnych Wydziału Prawa i Administracji UKSW, doktor nauk prawnych, radca prawny (WA-17572), legislator (członek Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego). Absolwent LO w Komarówce Podlaskiej (2003), WPiA UKSW na kierunku prawo (2008) oraz licznych studiów podyplomowych, w tym Bezpieczeństwa Narodowego (UW – 2009), bezpieczeństwa wewnętrznego, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony informacji (UW – 2010), Business Law (UKSW – 2014), Prawa Nowych Technologii (PAN – 2023) oraz Zarządzania cyberbezpieczeństwem (UŁa – 2024) . Absolwent aplikacji legislacyjnej (RCL – 2011). Obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską poświęconą problematyce tworzenia prawa gospodarczego w Polsce na tle regulacji europejskich (UKSW – 2019). Ukończył liczne kursy o szkolenia z obszaru bezpieczeństwa informacji. Posiada uprawnienia Audytora Wewnętrznego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (PKN – 2023) oraz Audytora Wiodącego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (TUV NORD – 2024). Jego działalność naukowa koncentruje się w szczególności na teorii prawa, w tym głównie jego tworzeniu, ze szczególnym uwzględnieniem kreacji norm obszaru prawa gospodarczego i prawa nowych technologii. Ważne miejsce w jego pracach zajmuje problematyka prawnej ochrony informacji, w tym przetwarzanych w systemach IT. Jest autorem i redaktorem prac z zakresu teorii prawa, prawa gospodarczego i prawa IT. Za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej w 2022 r. został odznaczony przez Prezesa Rady Ministrów Odznaką Za Zasługi dla Legislacji. Wybrane publikacje: https://uksw.academia.edu/PiotrBurczaniuk Social media: www.linkedin.com/in/piotr-burczaniuk

DR MARCIN ROMANOWSKI |
---|
Urlop naukowy |
NOTA BIOGRAFICZNA:
Adiunkt Katedry Teorii i Filozofii Prawa w Instytucie Nauk Prawnych Wydziału Prawa i Administracji UKSW. Doktor nauk prawnych. Dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (2016-2019), pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Informatyzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz ds. Funduszu Sprawiedliwości (2018-2019). Ekspert tzw. komisji w sprawie Rywina (2003-2004) i współautor raportu przygotowanego przez tę komisję. W latach 2005-2007 oraz 2015-2019 doradca Ministra Sprawiedliwości. Od 2019 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Rypinie (1995), absolwent prawa na WPiA Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2000) oraz podyplomowych studiów prawniczych (Magister Legum, LL.M.) na Uniwersytecie w Ratyzbonie, Bawaria (2002). Stypendysta Fundacji Konrada Adenauera na Uniwersytecie w Ratyzbonie (2000 – 2002), Greifswald i Uniwersytecie Humboldta w Berlinie (2004-2005). Rozprawę doktorską „Własność w procesie rozliczeń z komunistyczną przeszłością. Studium teoretycznoprawne na przykładzie Niemiec po 1989 roku” obronił w 2008 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Główne obszary zainteresowań badawczych to prawo rozliczeń z przeszłością państw bezprawia, prawo naturalne i niepozytywistyczne koncepcje prawa, teoria prawa globalnego, antropologia prawnicza oraz jej zastosowania w tworzeniu i stosowaniu prawa. Autor publikacji i opracowań naukowych, w tym współautor monografii „O trudnych przypadkach filozofii prawa. Studia z antropologii filozoficznej” oraz „Reprywatyzacja. Problemy teorii i praktyki”.
DR JANUSZ WESSERLING |
---|
NOTA BIOGRAFICZNA:

MGR NATALIA DZIĘCIELSKA |
---|
Sekretarz Katedry |
ORCID: 0000-0002-8374-3744 E-mail: n.witula@uksw.edu.pl |
NOTA BIOGRAFICZNA:
Asystentka Katedry Teorii i Filozofii Prawa w Instytucie Nauk Prawnych Wydziału Prawa i Administracji. Absolwentka prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Była koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Warszawie. Przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu religijnych uwarunkowań pozytywizmu prawniczego. Autorka publikacji dotyczących pojęcia suwerenności, rozumienia prawa w encyklikach papieskich, pojęcia równości w prawie Unii Europejskiej. Jej główne zainteresowania badawcze to: prawo naturalne, filozofia klasyczna, estetyka prawa. Prywatnie podróżniczka – odwiedziła 55 państw na 5 kontynentach, miłośniczka tańca towarzyskiego, karaibskiego kakao, włoskiej kuchni i angielskiej architektury.
Doktoranci (Szkoła Doktorska):

MGR MILENA WIJAS |
---|
ORCID: 0000-0002-7274-3693 E-mail: m.wijas@student.uksw.edu.pl |
NOTA BIOGRAFICZNA
Absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Prawa Niemieckiego na Wydziale Prawa i Administracji UW oraz Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Zainteresowania naukowe: teoria prawa, postępowanie administracyjne, analiza dyskursu.

MGR MICHAŁ PUŁAWSKI |
---|
ORCID: 0000-0002-3934-9555 Mail: E-mail: m.pulawski@student.uksw.edu.pl |
NOTA BIOGRAFICZNA
Absolwent prawa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Doktorant w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa pod patronatem dr hab. prof. ucz. Artura Kotowskiego. Asesor sądowy – ukończył aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Zainteresowania naukowe: teoria i filozofia prawa, postępowanie cywilne, prawo cywilne. Prowadzi rozprawę doktorską poświęconą empirycznej analizie skargi nadzwyczajnej w oparciu o orzecznictwo Sądu Najwyższego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

MGR ALEKSANDRA STRĄCZYŃSKA |
---|
ORCID: 0000-0002-0805-2177 E-mail: aleksandrastraczynska@gmail.com |
NOTA BIOGRAFICZNA
W 2022 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie broniąc pracy magisterskiej pt. ,,Mediacja w ogólnym postępowaniu administracyjnym”. W tym samym roku rozpoczęła naukę w Szkole Doktorskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pisze rozprawę doktorską pt. ,,Aktywność prawników w mediach społecznościowych w kontekście etyki prawniczej – perspektywy, zalety, zagrożenia”. Główne obszary zainteresowań naukowych: zagadnienia związane z relacją prawa i moralności, etyka prawnicza, problematyka więzi występującej między prawem a sprawiedliwością.

MGR NATASZA SKRIABIN |
---|
ORCID: 0009-00006006-934X E-mail: n.m.skriabin@gmail.com |
NOTA BIOGRAFICZNA
W 2024 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w tym samym roku rozpoczęła naukę w Szkole Doktorskiej tejże uczelni. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą wpływom integracji europejskiej na polską teorię prawa. Główne zainteresowania naukowe: aksjologia prawa, teoria wykładni prawa, ewolucja integracji europejskiej.